Sıkça Sorulan Sorular

Kırmızı Telefon, şirketlerinize yeni nesil sanal santral sistemlerinde projelerinize uygun geliştirilmiş çözümler sunan, aynı zamanda çağrı merkezi çözümleri ve başlıklı sms gibi hizmetleri de bünyesinde barındıran ve abonelerinin ihtiyaçlarını uzman ekibi sayesinde profesyonel bir şekilde karşılayan telekomünikasyon şirketidir. 

Web sitemiz üzerinden iletişim formu doldurabilir, telefon numaramız ya da mail adresimizden veya sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilir, detaylı bilgi alabilir ve abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kırmızı Telefon abonelik işlemleri için aşağıda belirtilen belgeler tamamlanması gerekiyor:

  1. Şirket yetkilisine ait kimlik fotokopisi,
  2. imza sirküleri,
  3. Yetkili kişinin adına kayıtlı bir fatura,
  4. Vergi levhası ve
  5. Abonelik sözleşmesi.

1. Kendime uygun paketi nasıl belirleyecegim?

Web sitemiz üzerinden paket seçeneklerimizi inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçerek projelerinize uygun olarak hazırlanan çözümler hakkında detaylı bilgi edinebilir, Kırmızı Telefon ile siz de işletmenize değer katabilirsiniz.

3. Kurulum ve bakım islemleri nasıl gerçeklesiyor?

Kurulum ve bakım işlemlerini Kırmızı Telefon olarak sizlere sağlamaktayız. Gerekli başvuru evraklarınız tamamlanıp, abonelik başlangıcı yapıldığında ve kullanımınız süresince alanında uzman ekibimiz tüm kurulum ve bakım işlemlerinizi eksiksiz gerçekleştirir. 

5.Mevcut telefon numaramı Kırmızı Telefon'a nasıl tasırım?

Numara taşıma hizmeti için gerekli başvuru evraklarınız tamamlanır ve tarafımızca işletilen süreç sonrası taşıma işlemi gerçekleştirilir. Böylece bilinirliği yüksek olan mevcut numaranızı kaybetmez ve aldığınız klasik iletişim hizmetine nazaran tasarruf elde edersiniz.

7.Baslıklı SMS hizmetini nasıl kullanırım?

Bireysel kullanıcı ya da firmalar, toplu mesaj paketlerimizden satın alarak taahhüt süresi boyunca bu sistemi kullanabilir. Burada bir grup oluşturur, dilediğiniz kişileri ekler ve istediğiniz zaman kendi belirlediğiniz bir mesaj başlığı ile mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

2. Taahhüt verecek miyim?

Hayır. Aylık paketlerde herhangi bir taahhüt vermezsiniz. Siz iptal edene kadar aylık ücretlendirme normal süreçte devam edecektir. Taahhüt olmaması nedeniyle  paket değişikliği gibi işlemlerde herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

4. Sanal - Bulut Santral hizmetini hangi ekipmanlar ile nasıl kullanacagım?

Sanal santral hizmetini bilgisayar üzerinde kulaklıklı mikrofon, akıllı cihazlar ve IP telefon ekipmanları ile kullanır, akıllı cihazlara yüklenen uygulama ve bilgisayar üzerinde santral arayüzünden yönetirsiniz.

6.Çagrı Merkezi Destek Hattı kurulumu için ne yapmalıyım?

Müşterileriniz ile anlık bir şekilde iletişime geçmenizi sağlayacak ve memnuniyeti artırması ile şirket imajınıza katkı sağlayacak Kırmızı Telefon Çağrı Merkezi Çözümleri için paketlerimizi inceleyebilir ya da projelerinize yönelik önerilerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

8. Ödemelerimi nasıl gerçeklestirecegim?

Fatura ödeme sistemimiz üzerinde güvenli ödeme seçeneği olan mail order ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Tercihinize göre IBAN numaralarımıza havale veya EFT yöntemi ile de ödeme yapmanız mümkündür.

Aklınızda baska bir soru mu var?

Destek ekibimiz size yardımcı olacaktır.