Voip Nedir? Neden Voip Tarifeleri?

Müşteriler sıklıkla neden voip tarifeleri kullanmalıyız sorunu yöneltmektedir. Biz de bu yazımızda sizlere öncelikle Voip’in ne olduğunu anlatacak daha sonra da faydalarından bahsedeceğiz. Voip yani uzun ismiyle Voice Over Internet Protocol internet üzerinden sesli görüşme yapmayı mümkün kılan bir sistemdir. Günümüzde yeni nesil operatörler bu teknolojiyi kullanarak müşterilerine daha iyi hizmet verir. Voip teknolojisi internet üzerinden görüşme yapmak için kullanılmaktadır ve görüşme esnasında sesler belirli kodekler aracılığı ile iletilir. Örneğin, görüşme sırasında sesimiz kodekler aracılığı ile şifrelenerek internet üzerinden alıcıya iletilmektedir. Yani başka bir deyişle upload edilir. Daha sonra karşı taraf da bu sesleri download eder ve bizi dinleyebilir.

Ne gibi avantajları bulunmaktadır?

Son yıllarda birçok firma voip teknolojisini kullanarak, müşterilerine kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaktadır. Bu hizmetin faydalarından bahsedecek olursak şöyle bir listeleme yapabiliriz:

·         Voip hizmeti Telekom maliyetlerini azaltmaktadır. Bu da firmalar için bütçe anlamında büyük fayda sağlar.

·         Sabit telefonlar Voip’e taşınabilmektedir.

·         Voice Over Internet Protocol sistemi sayesinde aynı hat üzerinden aynı zamanda birkaç arama yapılabilmekte, gelen aramalar da cevaplanabilmektedir.

·         Voip’te  IP Santral Sistemi kullanılmaktadır. Bu sayede tek bir sistemle (merkezde yer alan) birçok şube Voip hizmetini kullanabilir. Aynı zamanda tüm şubeler kendi aralarında ücretsiz konuşma da gerçekleştirebilirler.

·         Dünyanın neresinde olunursa olunsun santrale bağlanarak görüşme yapmak mümkündür. Aynı zamanda gelen aramalar cevaplanabilir.

·         Voip aramalarında herhangi bir sınır yoktur. Aynı zamanda bu numaraları tahsis etmek de ücretsiz bir işlemdir. Numara transferi de hızlıdır.

·         Voip, akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar sayesinde de kullanılabilir.

·         Voip’in aylık sabit bir ücreti bulunmamaktadır. Kullanılan miktar kadar ödeme çıkar.

 

 

Voip, şirketler için çok faydalıdır. Bu sistem internet altyapısı ile çalışır ve ses kesilme gibi sorunlar da ortadan kalkar. Eğer sizlerin de böyle bir santral ağına ihtiyacınız varsa firmamıza ulaşarak Voip ile alakalı bilgiler alabilirsiniz.